ŚLĄSK

Śląsk jest obszarem od dawna silnie zurbanizowanym i uprzemysłowionym. Mimo tego pewne elementy kultury ludowej, głównie materialnej, zachowały się do dzisiaj.

Najliczniej reprezentowane jest budownictwo w postaci chat i oryginalnych drewnianych kościołów.

Śląskie drewniane świątynie należą do najpiękniejszych w Polsce. Świadczą o tym Przybytki: w Laczy, Księżym Lesie czy też w Pniowie.

Oprócz drewnianych chat i kościołów, właściwe dla Śląska są dwa rodzaje budowli. Pierwszy to wysokie kilkupiętrowe spichlerze nakryte szerokim dachem. Drugą osobliwością są niespotykane nigdzie w Polsce - jeśli chodzi o kształt - stodoły.

Na Śląsku Cieszyńskim występują charakterystyczne obrazy na szkle, wyróżniające się rozbudowanymi ornamentami I kwiatami w kolorach błękitu i różnych odcieniach seledynu.

Strój śląski - głównie kobiecy - jest niezwykle zróżnicowany w formie i niezwykle barwny. Charakterystyczne są w nim bufiaste rękawki koszul, rozmaite czepki, chusty, fartuchy, gorsety, a wszystko to jest obficie przyozdobione koronkami i szamerunkami. Stroje męskie są dużo skromniejsze.

Rzeźbiarze upodobali sobie figurki Chrystusa Frasobliwego – za motyw własnej sztuki. Na dolnym Śląsku charakterystyczny jest motyw Piety a także rzeźbione drewnie ule – tak aby miały kształt człowieka.