GRUPA KRAKOWSKA

Region ten obejmuje mniej więcej obszar dzisiejszego woj. Małopolskiego, oprócz rejonów górskich.

Tradycyjne budownictwo w tym regionie to drewniane chałupy z czterospadowym (w późniejszym okresie dwuspadowym) dachem, pokrytym słomą.

Charakterystyczne jest bielenie ścian od zewnątrz. Wnętrza chat ozdabiane były bogatymi kolorowymi malowidłami najczęściej o motywach kwiatowych. Najbardziej znana z tego rodzaju wzornictwa jest miejscowość Zalipie.

Region ten wyróżnia się różnorodnym malarstwem i strojem. Obrazy malowane były na papierze, płótnie i szkle. Te ostatnie występują w powiecie żywieckim np. w okolicy Jeleśni, w których dominuje kolor niebieski i żółty.

Strój ludowy - przez swą oryginalność i koloryt - jest wyróżnikiem regionu krakowskiego. W stroju męskim najbardziej charakterystycznym był kaftan długi do kolan (przeważnie granatowy, dekorowany tzw. kutasami w kolorze czerwonym, zielonym i czarnym), pas wybijany mosiądzem, czerwona rogatywka z pawimi piórami i pasiaste spodnie. W stroju kobiecym wyróżniał się bogato haftowany gorset.

Region krakowski słynie z malowanych skrzyń o motywach kwiatowych, często na zielonym tle. Najpiękniejsze skrzynie wyrabiano w Skawinie, a także Morawicy, Kaszowie, Liszkach itd.